Letartóztatták Joakim Medin svéd újságírót Törökországban, miután az országba érkezett, hogy a kormányellenes tüntetésekről tudósítson – írja a AFP hírügynökség.

Medin aki a Dagens ETC nevű svéd lap munkatársa, azzal szolgáltathatott ürügyet a letartóztatására, hogy ott volt egy 2023-as stockholmi tüntetésen, ahol a Törökországban hivatalosan terrorszervezetnek nyilvánított Kurdisztáni Munkáspárt szimpatizánsai egy Erdogant ábrázoló bábut fellógattak egy lámpaoszlopra. A török hatóságok szerint ebben Medin is részt vett.
Törökországban azután kezdtek el százezrek tüntetni, hogy letartóztatták Ekrem Imamoglut, Isztambul ellenzéki polgármesterét. Azóta több mint 300 török tüntetőt vettek őrizetbe, Erdogan elnök pedig utcai terrorizmusról beszél.
Medin neve ismerős lehet a magyar közönségnek, emlékeztet a Telex: 2018-ban írt egy könyvet Magyarországról, Orbanisztán – Félelem és undor az illiberális Magyarországon címen, amiben – a címből sejthető módon – nem éppen hízelgő módon írt a NER Magyarországáról. A stockholmi bemutatón a helyettes magyar konzul azt tanácsolta az írónak, a következő néhány évben ne írjon Magyarországról
„Orbán egyike azon európai vezetőknek, akik a legsikeresebben használták fel a menekültválság és az Iszlám Állam okozta félelmeket, hogy saját politikai támogatottságukat növeljék. Azért döntöttem el nagyjából egy évvel ezelőtt, hogy könyvet írok róla, hogy elmagyarázzam, hogyan függ össze a Soros-kampány, a menekültválság és a civilellenesség, illetve mindez hogyan hat a demokrácia állapotára” – mondta Medin a könyv megjelenése után.
Nem ez az első eset a törökországi tüntetések alatt, hogy az eseményekről tudósító újságírókat vesznek őrizetben a hatóságok, a BBC egyik munkatársát például 17 órán át tartották fogva, majd kitoloncolták az országból arra hivatkozva, hogy nem volt szabályos akkreditációja.