Az információ drága, de hülyének lenni sem olcsó… Helló bazmegye

Füge és cirok (banán?) termesztés Borsodban

Taskó József, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Agrárkamara elnöke felidézte, hogy kapott már arra vonatkozóan kérdést, hogy milyen támogatási lehetőségei vannak annak, aki fügét termesztene a régióban. Emellett a téli félév biztosabb csapadékellátása miatt az őszi vetésűek előtérbe kerülésével is javulna a termésbiztonság, ami egyébként már egy megfigyelhető folyamat.

termelési kockázat
Sok olyan növényi faj van, ami jól tűri a szárazságot, ezzel csökkenthető a termelési kockázat Fotó: MW

Idő- és pénzigényes az alkalmazkodás

cirok és más alternatív növényfajok területarányának növeléséhez szükséges termékpálya létrehozása több lépést igényel és alapvetően a piaci igény oldaláról indul, ami vagy megvan, vagy ki kell építeni. Ez utóbbi azonban rendkívül idő és pénzigényes folyamat.

Fontos, hogy a kutatók folyamatosan vizsgálják az új növényfajok termesztési lehetőségeit és előnyeit. A cirok például szárazságtűrő képessége miatt különösen ígéretes. Emellett a gazdáknak megfelelő képzést és szaktanácsadást kell biztosítani az új növényfajok termesztéséhez szükséges technológiák és módszerek elsajátításához. Az új technológiák és innovációk alkalmazása növelheti a termelékenységet és a termékek minőségét. Például a precíziós gazdálkodás segíthet optimalizálni a termelést és csökkenteni a költségeket.

termelési kockázat
Kivi, füge, gránátalma lesz az új favorit? Fotó: MW

Az állami és uniós támogatások segíthetnek a gazdáknak a szükséges beruházások megvalósításában. Ez magában foglalhatja a szükséges gépek és egyéb eszközök beszerzését.

Végül fontos, hogy az új növényfajok számára megfelelő piacokat alakítsanak ki. Ez magában foglalhatja a feldolgozóipar fejlesztését és a fogyasztói tudatosság növelését is.

Korábban

Érik a banán a miskolci Népkertben (fotókkal, videóval)

A kert déli fekvésű, Pusztai László szerint nem ápolja különösebben a banánfát, csak rendszeresen locsolja.

Érik a banán a miskolci Népkertben (fotókkal, videóval)

Pusztai László mutatja a banánfa termését, amely Miskolc belvárosában érik.

Fotó: Vajda János

Hamarosan banánt szüretelhet a Pusztai család a Népkert melletti családi házukban. Minden jel arra utal ugyanis, hogy hamarosan beérik a déligyümölcs Miskolcon, szabadtéren, bizonyára ez lehet az első ilyen eset a vármegyeszékhelyen.

bananfa023
Érik a banán Miskolc belvárosában
Fotó: Vajda János

– Régóta izgat a klímaváltozás, sok cikket elolvastam már pró és kontra – mondta a boon.hu-nak Pusztai László újságíró. – Egy mondat különösen megragadott ezekben a cikkekben: „az aktuális nyár a leghűvösebb a következőkhöz képest”. Ez megdöbbentő, és mellbevágó az üzenete: ezek szerint évről évre melegebbre számíthatunk.

Első alkalommal terem

Pusztai László szerint a klímaváltozás bizonyítására jó példa az ő kertje. Eddig egymás mellett állt a 100 éves fenyőfája, egy almafa és a már évek óta dédelgetett banánfái. Tavaly a fenyőfa kiszáradt, ki kellett vágni. Az almafa bőséges termést ígér, a banánfán pedig – öt év után először – ott a termés.

– Eddig még sosem volt rajta banán – jegyezte meg. – Az idén először vettük észre a fürtöket, és nagyon úgy fest, hogy beérik. Végtelen hosszú fürtöt növesztett, azon hosszában ott sorjáznak a banánok. Először egy burok volt az egész, de dobálja le a külső leveleket, és újabb és újabb sorok jönnek.

Hat méteresre nőtt

Bár mindenféle tanácsot olvasott, hogy hogyan kell ápolni a banánfát, ő nemigen tesz semmit, csak rendszeresen locsolja, talán az közrejátszhat a sikerben, hogy déli fekvésű a kert. A legnagyobb banánfa egyébként körülbelül 6 méter magasra nőtt, de sorban fejlődik mellette a többi is. A fűfélék családjába tartozik, nő mint a gaz, még irtani is kell, mert elterjednének a teljes kertben, ha hagyná. Télre levágja úgy másfél méteresre, és levelekkel jól bepárnázza a szárát, hogy védje a hidegtől. Bár mint mondta, az elmúlt években nem volt annyira hideg a tél, így lehet, egyébként is megmaradtak volna.

Érik a füge is és a kumkvat

Pusztai Lászlónak egyébként nem csak banánfája van. Fügebokrának termése tavaly kétszer is beérett. Ezen kívül van még egy egzotikus fácskája, a minimandarinokat termő kumkvat, az egyik hipermarketben vette néhány éve leértékelve – ki akarták dobni, de megsajnálta –, de azóta is szorgalmasan nőnek rajta a gyümölcsök a család örömére.

Videós tartalmaink továbbra is megtalálhatóak a YouTube csatornánkon.

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Friss kommentek

Legnépszerűbb

Népszerű