Az MNB-alapítványok botránya, amely során mintegy 500 milliárd forint közpénz szívódott fel a gyanú szerint, a Klasszis Média Ez Viszont Privát című műsorában is részletesen szóba került.
„Matolcsy György nagyon-nagyon sok mindent tud”, emiatt „az ő kezében is lehetnek olyan kártyák”, amelyek alkuképes pozícióba hozhatják őt a kormánnyal szemben – jelentette ki Csabai Károly, az Mfor és a Privátbankár főszerkesztője. Aki 2014 augusztusában – még a HVG újságírójaként – elsőként számolt be arról, hogy a jegybank 200 milliárd forint közpénzből négy alapítványt hozott létre (amelyek száma egy éven belül hatra, a nekik átfolyatott vagyon pedig 260 milliárdra nőtt).
Emlékeztetett, hogy Matolcsy György 12 éven keresztül volt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke. Az MNB-ben mintegy 200 magántőke-alap van nyilvántartva, ezek közül 100-120 alap tulajdonosa nem ismert, miután a magántőkealapok ma még nem kötelesek felfedni a tulajdonosaik kilétét, 2026 májusában azonban ezeket is meg kell majd nevezni egy uniós rendelkezés miatt. Addig csak a jegybank birtokában vannak ezek az információk.
Csabai Károly nem tartja kizártnak, hogy „valamilyen megegyezés” születik majd Matolcsy György és a magyar kormány között, és nem biztos, hogy az az adófizetők szempontjából kedvező lesz.
Arra a kérdésre, hogy miért pont most robbant ki ez az ügy, azt válaszolta: most lett Varga Mihály a jegybank elnöke, „most került be az adatszobába.”
Emlékeztetett arra, hogy Matolcsy György korábban többször is bírálta a kormányt, elhallgatva a saját hibáit, és „ez sem az ő javára szól”.
Ha kiderül, hogy Matolcsy Györgyöt felelősségre kell vonni hűtlen kezelés miatt, az választási szempontból ugyanakkor dilemma elé állíthatja a kormányt Csabai Károly szerint.
Arra a kérdésre, miszerint kijelenthető-e, hogy sok száz milliárd forint közpénz az évek alatt magánvagyonná alakult át, azt válaszolta: „Ezt jó eséllyel ki lehet jelenteni.”
Gáspár András, a Klasszis Média lapigazgatója hozzátette: ez a pénz igazából már nincs meg, és ennek valóban óriási botránynak kellene lennie.
Kiemelte azt is, hogy az érintettek többsége egyelőre nem szólalt meg, és mindenki – az MNB-től kezdve a kormányig – próbálja magától eltolni az ügyet, pedig valójában közpénzről van szó.
Megjegyezte, hogy miközben az MNB-nek elvileg független szervezetnek kellene lennie, már a második elnököt nevezik ki a kormányból.
A teljes beszélgetést, amelyben közérthetően elmondjuk az ügy lényegét, itt tekinthetik meg (43:08-tól):
Egy válasz
Tudjuk, Feri! Teljesen átszellemültem tőled.
„TARTUFFE
Úgysem hiheti el az, aki ismer engem,
Hogy az én érdekem is közrejátszik ebben.
Énnekem semmiség a föld minden java
És hamis fénye nem kápráztat el soha.
Nos, hajlandó vagyok el is fogadni végül
Az adományt, melyet Orgon úr adni készül.
De csak azért, uram, mert félni van okom,
Hogy rossz kezekbe jut különben e vagyon,
Olyanra jut, aki ha benne részesülne,
Mire fordítaná? Valamely gonosz ügyre,
S nem szolgálná vele, mint én teszem, az ég
Dicsőségét, sem, az emberek érdekét.”