A Google új mesterséges intelligencia-eszköze mindössze két nap alatt megoldott egy olyan problémát, amin a tudósok egy évtizeden át dolgoztak. Az MI-t a szuperbaktériumok antibiotikum-rezisztenciájának kutatásában tesztelték, amely évente világszerte milliók életét követeli.

A szerző a Makronóm elemzője.
José Penadés és kutatócsoportja az Imperial College Londonból egy évtizedet töltött annak a megfejtésével, hogyan szereznek egyes szuperbaktériumok rezisztenciát az antibiotikumokkal szemben. Amikor ugyanezt a kérdést feltették a Google co-scientist nevű, kifejezetten kutatókkal való együttműködésre tervezett MI-eszközének, a válasz két nap alatt ugyanazt az eredményt hozta, mint az akkor még nem publikált kutatási eredményeik.
Ez lényegében azt jelentette, hogy az algoritmus töredéknyi idő alatt képes volt áttekinteni a rendelkezésre álló bizonyítékokat, elemezni a lehetőségeket, kérdéseket feltenni, kísérleteket tervezni és pontosan ugyanazt a hipotézist javasolni, amelyhez mi évek fáradságos tudományos kutatása révén jutottunk el”
– magyarázta el Penadés, az Imperial College London mikrobiológia-professzora.
Az elképedt Penadés e-mailben megkereste a Google-t, hogy ellenőrizze, vajon a cég hozzáfért-e a kutatás anyagához, amire a vállalat nemleges választ adott. A kutatók február 19-én tették közzé az eredményeiket a bioRxiv előpublikációs szerveren, így azok még nem estek át szakmai lektoráláson.