„A mai fiatalok nem voltak katonák, annyit is érnek.” Aha. Megnézném azért, hogyan harcolnak az egyszer besorozottak a HIMARS-rakéták ellen, mennyit ér a sorozottak tudása drónháborúban és vajon a fogkefével vécépucolás megtanította-e az erre büszkéket (vö: „aki nem volt katona, nem is ember”) a kiber-hadviselés alapjaira.
Tudtad, hogy az ukrajnai háborúban a veszteségek nagyjából háromnegyedét drónok, húsz százalékát a tüzérség, és csupán négy-öt százalékát kézifegyverek okozzák?
Tehát amikor Lajtos Gáspár almásfüzitői lakos azon mereng, hogy
a, ő mennyire nagyon harcképes, mert jól ment neki az alakizás nyolcvanhétben
b, mennyire suttyók ezek a mai katonázatlan fiatalok,
óriásit téved. Pont annyira van felkészülve ő is a csatára, mint az észak-koreai katonák, akik második világháborús taktikákkal rohannak huszonegyedik századi halálba.
És az irónia, hogy Gáspárt pont egy olyan semmirekellő fiatal célozná a drónjával, aki számítógépes játékokon gyermekkora óta tanulja a joystick használatát.
Utálom a generációk egymás ellen hergelését, ezért meg is állok a gondolatmenettel itt és most, de szerettem volna a gáspárokat egy gyors „reality checkre” hívni, az elképzeléseik és a valóság egyeztetésére.
Mert ugye a háború régóta az, amit az idősebbek támogatnak a karosszékből és a fiatalok vívnak meg.
Milyen érdekes lenne, ha csak a katonaképes korúak szava számítana egy ország megtámadásával kapcsolatban!
Sokat hallom, hogy a mai fiatalok hitványak, mert nem akarnak ölni. Meghalni a kormányukért meg mégkevésbé. Meg persze azok védelmében, akik hitványnak hívják őket.
Pedig a dolog nagyon egyszerű: mi már szeretnénk (szerettünk volna) a valódi veszélyekkel foglalkozni: klímaváltozás, túlnépesedés, mesterséges intelligencia… vagy azzal, hogy ma lakást szerezni hússzor nehezebb pályakezdőként, mint ötven éve.
Pont az egykor büszke sorkatonák szülei tűzték ki ezt célul egyébként: ők mondták, hogy két borzalom után nem kéne többé háború… mert ők látták is, nem csak katonásdit játszottak. Mint látják azt újra az ukránok, és gyűlölik is minden porcikájukkal.
Persze, lehet beszélni a katonai kiképzés értelméről. Ez értelmes vita. Például az északi országokban kizárólag a legjobban tanuló, legjobb fizikumú fiatalokat viszik el katonának.
Ott sorkatonának lenni büszkeség, mert azt jelenti, a korosztályod elitjébe tartozol. És modern fegyverek használatára tanítanak modern körülmények között.
Mert a hadseregnek sem az ujjait is csak segítséggel megszámolni tudó almásfüzitői Lajtos Gáspárokra van szüksége, a huszonegyedik századi hadsereg nem az ágyútöltelékre, hanem gyors gondolkodású, a világot legalább alapjaiban értő, sokoldalú katonákra épül. Jobb esetben legalábbis.
Erre tökéletes példa, hogy ezek a semmirekellő mai fiatalok mennyire szopják be az orosz propagandát az alakizásban kitűnő, katonaviseltekhez képest.
Mert a háború 2025-ben már nem (csak) a lövészárkokban AK-47-esekkel, hanem a dezinformációs hadviseléssel, a társadalom manipulálásával zajlik.
Jelezném: lassan már egy évtizede zajlik a világháború, csak nem vettük észre. Az, ahogyan az orosz propaganda kiléptette a briteket, szétzilálta az Erópai Uniót, és egy olyan embert ültetett 2016-ban a szabad világ élére, akit ha ma negatív kontextusban nevezek meg egy Facebook-posztban, az írás jó eséllyel kevesebbekhez ér el…
Megfordítanám én ezt a gondolkodást, ha szabad: besoroznám az idősebb, „én még voltam katona”- generációt egy kiberháború elleni kiképzésre. Ahol meg kéne tanulniuk megkülönböztetni a hírt a hazugságtól. A valódit a mesterséges intelligenciával generálttól.
De újra mondom, rühellem a fiatalok vs idősebbek („boomerek”) egymásnak uszítását – mert ez is ugyanúgy a modern társadalom szétverésének eszköze. Ha nem használják fel titkosszolgálatok (amit kétlek), akkor is súlyosan gyengíti a nemzetek erejét.
Viszont beszélni kéne róla, valahogy leszámolni a gulyáskommunizmus meg a Horthy-korszak utáni olthatatlan nosztalgiával, mert vármegyékből nem lesz szilíciumvölgy.
Persze mondhatod, hogy nem is szeretnéd, hogy az legyen – de a (kiber-)háború sem választás kérdése, nem igaz?
(A képen egy amerikai katona egy felderítő drónt enged útjára.)