Az ismertetésre kerülő elképzelés két fő célt kíván elérni:
a Sajó völgyében fekvő városok (elsősorban Kazincbarcika, Miskolc és Tiszaújváros) korszerű kötöttpályás összekötését a meglévő vasúti infrastruktúra minél nagyobb részben való felhasználásával; valamint
második, észak-déli környezetbarát villamosvonallal kiváltani Miskolc helyi autóbusz-forgalmának egyik tengelyét.
Mindkét célt a már bevált megoldások közül kell kiválasztani úgy, hogy az, amennyiben lehetséges, alkalmazkodjon a már meglévő rendszerekhez.
Történeti áttekintés
A Sajó völgyében a XIX.század második felére jelentős iparosodás indult meg, ez és a kereskedelem megélénkülése a közlekedési infrastruktúra fejlesztését kényszerítette ki. A kiépült vonalakat használjuk mind a mai napig, az akkor elfogadhatónak tartott kompromisszumokkal együtt. A XX.század közepén ismét meghatározó ipartelepítési hullám zajlott le, mely ebben a tengelyben három települést érintett: Kazincbarcikát (volt Sajókazinc és Barcika), Miskolcot és Tiszaújvárost (volt Leninváros), utóbbihoz új vasútvonal épült. A fejlesztések eredményeképpen a lakosságszám számottevően növekedett, melyet az infrastruktúra nem volt képes színvonalasan követni. Miskolcon, mint a térség központjában a hetvenes évek elejére már kaotikus állapotok alakultak ki.
1832
Az Országgyűlés a magyar vasútvonalak kialakításának kérdéseivel foglalkozik, megállapítják a Pest–Miskolc kapcsolat szükségességét is.
1859
A személypályaudvar és Debrecen felé az első vonal átadása (Tiszavidéki Vasút Társaság).
1860
A kassai vonal átadása (TVV).
1868
A diósgyőri vasgyár építésének megkezdése.
1870
A pesti vonal átadása (MÁV).
1871
A gömöri vonal átadása (MÁV).
1873
A vasgyári iparvasút átadása (MÁV).
1895
A villamosvasút terveinek benyújtása, a közigazgatási bejárás és engedélyezés.
1897
Az első két villamosvonal átadása (MVV) (Tiszai pu. — Szent Anna templom és Búza tér — Népkert).
1906
Miskolc, Vasgyár és Diósgyőr között átadják a vegyes gőz- és villamosüzemű helyiérdekűnek minősített vonalat (MDV). A városi villamos vonalára átjáró viszonylatot indítanak.
1910
Az észak-déli vonal meghosszabbítása Hejőcsaba határáig (MVV). A gőzüzemet felszámolják (MDV).
1945
Nagy-Miskolc közigazgatási egység létrehozása Miskolc, Diósgyőr, Hejőcsaba, Görömböly és Tapolca összevonásával.
1960
Az észak-déli vonal felszámolása a megnövekedett forgalomhoz szükséges fejlesztések fedezhetetlensége miatt.
1968
Közlekedéspolitikai hosszú távú döntés a közúti szállítások preferálására a vasutakkal szemben.
A kialakult vasúthálózat nyomvonala minden érintett város központjától távol halad el, így a meglévő pályák mellett erős autóbuszforgalom is zajlik. A közúti járművekkel a városon belüli célpontok „kapuig” megközelíthetők. A vasúttal utazók így átszállásokra kényszerülnek, míg a helyközi buszforgalom a térség túlzsúfolt és balesetveszélyes útjait terhelik. A vasúti mellékvonalak így rossz kihasználtsággal és gazdaságtalanul üzemelnek, bezárásuk újra és újra szóba kerül. Az egyik megoldásnak a regionális vasúttársaságok létrehozása ugyan esélyt ad a helyi igények mainál rugalmasabb figyelembevételére, de az előbb említett hátrányokon önmagukban nem segítenek.
A vonatok mind átmenő forgalomban Budapest, Tiszaújváros és Mezőcsát felé/felől.
Miskolc — Mezőcsát
5
20+
—
Miskolc — Tiszaújváros
11
70+
—
Miskolc — Kazincbarcika
17
110+
—
A vonatok egy része tovább Ózdra. A buszjáratok egy része gyors, illetve céljárat.
Miskolc — Edelény
8
35+
—
Miskolc — Szirmabesenyő
18
50+
—
A vonatok mind átmenő forgalomban Kazincbarcika és Edelény felé/felől.
Miskolc észak-déli tengely
(Repülőtér —
Hejőcsaba és Egyetemváros)
—
195+
220+
MVK 12-es és 14-es viszonylatai (munkanap).
Miskolc észak-déli tengely
középső szakasz
(Belváros — Tapolcai el.)
—
160+
480+
MVK 2-es, 12-es, 14-es, 22-es, 33-as és 34-es viszonylatai (munkanap).
Alkalmazható megoldások
A problémára évtizedek óta bevált megoldások léteznek, alapvetően közös bennük, hogy a városon kívüli és a városon belüli kötöttpályás hálózatokat összekötve átjárható rendszereket hoznak létre. A már meglevő infrastruktúrát nem feladva sikerül a klasszikus vasútüzemben megfelelően már nem üzemetethető vonalak forgalmát és utasait úgy megtartani, hogy az egyben a szolgáltatás minőségének emelkedésével is jár. Az új, részben alacsonypadlós kivitelben is rendelhető, több áramnemet és/vagy üzemmódot (elektromos és diesel) alkalmazni tudó „villamos-szerű” járművek a vasúti pályán (motorvonatként) gyengébb sebességkorlátozási kategóriába eshetnek (pl. 40/60-as és 80/100-as mellékvonali pályák), ahol az általuk jellemzően elérhető max.100-120km/h sebességet kihasználhatják; a városok belterületén pedig a hagyományos nagyvasúti szerelvények által nem járható szűk íveket és a kis megállótávolságok miatti dinamikus gyorsítási és lassítási követelményeket is sikerrel veszik.
Német példa: a Deutsche Bahn járata a belváros sétálóutcájában készül indulásra egy megállóból.
Szlovák példa: villamos-szerű jármű egy tátrai vonal állomásán.
A javasolt nyomvonal
A vonal alapja a MÁV 89-es (tiszaújvárosi) és 92-es (ózdi) vonala, valamint a létesítésre javasolt miskolci észak-déli villamos-gerincvonal. A nyomvonal leírása szakaszonként északról dél felé haladva:
Kazincbarcika városi szakaszA városon belül a mai VOLÁN buszpályaudvar tekinthető jó végállomásnak, innen a vasút felé haladva tárható fel a város központi tengelye és az intézmények jó része. Elemzést igényel, hogy a vonal ebben az irányban továbbhaladva érje el a vasutat, vagy a városon belüli főutat követve csak délebbre, esetleg a BorsodChem főbejáratánál csatlakozzon (ez utóbbi útvonalat követi a VOLÁN járatok jó része).
Kazincbarcika — Miskolc Reptér szakaszA végig kétvágányú villamosított vonal kétáramnemű vagy kettős üzemű (elektromos és diesel) járműveket igényel az SVRV részéről, hogy az ózdi és tornanádaskai személyvonatok és a (célszerűen éjszakai) teherszállítás fenntartható legyen. A közlekedés rendje változna annyiban, hogy a személyvonatok csak az SVRV (közös peronos) átszállóhelyéig közlekednének, míg Ózdra a lehetséges sebes, gyors és IP járatok a barcikai és miskolci átszállóhelyek közt nem állnának meg, így a szakasz köztes állomásait és megállóit az SVRV üzemelteti a helyi önkormányatokkal.Megvizsgálható Edelény bevonása is a forgalomba, de ez a vonal nincs villamosítva.
Miskolc Reptér — Belváros szakaszA vasúttól a vonal Szirmabesenyőtől délre elválik és Miskolcot a Szentpéteri kapu északi végén, a reptéri elágazásnál éri el. Ez a pont kínálkozik egyúttal a városi gerincvonal végállomásának is, jelenleg innen indulnak az MVK Rt. 12-es és 14-es törzsviszonylatai. Lehetőség van Szirmabesenyőnél kitérő létesítésére betétjárat számára.A városon belüli északi szakasz a belvárosig a Szentpéteri kapuban halad. Ez ma egy 2+2 sávos közút, mely lényegesen nem szélesíthető. A forgalmi sávok megtartása csak kéregvezetéssel biztosítható, ez azonban vállalhatatlanul megemelné a költségeket. Megoldható azonban a forgalomcsökkentés, mivel a várost elkerülő út tervezési, engedélyezési és kisajátítási szakasza lezárult, építése folyamatban van. A pálya tehát felszínen vezethető, vagy középre helyezve, közúti forgalmat is megengedve az 1+1 sáv mellett; vagy az út keleti oldalán, szintén burkolt kivitelben, de csak menetrend szerinti buszforgalmat (pl. 24-es) megengedve.Ezen a szakaszon több fontos utasforgalmi cél található: a reptéri elágazásnál cégek telephelyei, raktárak, és bevásárlóközpont; beljebb a Megyei Kórház, majd onnan a belvárosig kisebb lakótelepek; végül maga a belváros a központi buszpályaudvarral és piaccal (Búza tér).
A Széchenyi utcára csatlakozva a vonal a kelet-nyugati villamosvonalra és arról biztosít átszállási lehetőséget a belváros nyugati oldala, Győri kapu és Diósgyőr felé, valamint a Tiszai pályaudvarra.
Miskolc Belváros — Görömböly szakaszA szakasz a Corvin utcát követve jut el a Népkertig, a Vörösmarty útig a közúti forgalom megszűntetésével (kerülőirány biztosított). A Népkerttől a Tapolcai elágazásig a fél évszázadon át létező csabai villamosvonalat élesztené újjá, kiszolgálva az itt található intézményeket (kórházak, sportcsarnok) és lakott területeket. Szintén 2+2 sávos út, amely az azt övező koros fasor kivágása nélkül nem szélesíthető, ez pedig nem cél. Ennek az útszakasznak 1981 óta létezik párhuzamos kerülőútja, a 3.sz. főót miskolci átvezetőszakasza és ennek forgalmát is csökkenti majd a várost elkerülő autópályaszakasz, így a Csabai kapuban a 2+2 sávot nem célszerű megtartani, az átmenő forgalmat megengedni. A középre épített pályához a megállók nem szigetperonként, hanem a járdával egybefüggő megálló-kiöblösödésben alakíthatók ki, erre egy példa a budapesti Népszínház utca.A Tapolcai elágazás szintén fontos átszállóhely a város legnagyobb lakótelepe (Avas) és az Egyetemváros, valamint Tapolca felé, itt szükség lehet buszvégállomás kialakítására (amennyiben azt nem a közeli Avas városközpont látja el) az eddig város átszelő járatok rövidítéséhez. Ugyanitt a vasgyári iparvasúttal vágánykapcsolat kiépítése javasolt a Tiszai pu. és Diósgyőr felé. Az észak-déli villamosjáratok közül az egyetemi itt ágazna ki.A szakasz legdélebbi része Hejőcsabán át Görömböly keleti oldaláig (Pesti út) vezet, kialakítását megnehezíti a Csaba vezér út szűkössége, itt a lakóházak közvetlenül az út két oldalára épültek. Mivel valószínűleg a 2+2 sáv itt nem adható fel (nincs helyi kerülőútra lehetőség), a vonalat a Gyógyszertár megállóig Hejőcsaba keleti oldalán szükséges vezetni. A következő rövid néhány száz méteren nincs felszíni alternatíva, a pálya az út közepén helyezhető el, rajta forgalmi sávval. A Cementgyár csomópontnál ismét elhagyható az út és a továbbiakban a pálya a keleti oldalon maradhat. A szükséges két megálló az előbb említett szakasz bejáratai előtt helyezhető el, így szűk, balesetveszélyes és forgalmat akadályozó járdaszigeteket nem kell kialakítani.
A vonal Görömböly határánál fordulhat el a vasút felé, itt utasforgalmi célként nemrég települt bevásárlóközpontok találhatók. Magát Görömbölyt ez a vonalvezetés nem szolgálja, így megfontolandó, hogy a városi járat ne a vasút felé, hanem Görömböly központja felé haladjon kb. fél kilométert. Ennek alternatívája a bevásárlóközpontig rövidített, de sűrített 4-es buszjárat.
Miskolc Görömböly — Nyékládháza szakaszAz SVRV még a közigazgatási határokon belül elérhetné a MÁV 80-as fővonalát, de annak forgalmi jellegzetességei miatt a közös pályahasználat itt nem javasolt. Ezért Nyékládházáig a vasúttal párhuzamosan, a mára felhagyott kavicsbányák iparvágányainak helyén építhető pálya. Ezen a szakaszon a már feladott Kistokaj megállón kívül Mályi és Mályi tó megállók is kiszolgálhatók az SVRV által, a MÁV forgalmát nem zavarva.
Nyékládháza — Tiszaújváros szakaszNyékládháza állomáson az SVRV keresztezi a pesti vasútvonalat, majd az egyvágányú, de villamosított tiszaújvárosi pályát használja. Ennek a szakasznak egyéb személyforgalmi vonatkozása nincs, a teherforgalom számára az üzemszüneti időszak bíztosítható. A mezőcsáti mellékvonal nincs villamosítva, ennek bevonása építést, vagy kettős üzemű járműveket igényel, legrosszabb esetben fel kell adni. További tanulmányozást igényel a szakasz végének kialakítása (a Tiszaújvárosba bevezetés megoldása) és egy esetleges emődi kiágazás is.Tiszaújváros ipari parkja jelentős munkaerővonzó erővel bír, az ingázók egy része Miskolcról indul.
Két bécsi példa: balra az út egyik oldalára helyezett, buszforgalomra is alkalmas pálya 2 sávos, zavarást nem okozó közúttal; jobbra vasúti jellegű pályán közlekedő villamosjárat (a terepviszonyok itt a miskolci iparvasúti vonalhoz hasonlóak).
Várható előnyök
A felvázolt elképzeléstől remélt előnyök:
Ütemes, gyors, környezetbarát, kényelmes utazási lehetőség a Sajó-völgy egymásrautalt települései között.
A párhuzamos üzemek, a 26-os és 35-ös utakat, valamint Miskolc észak-déli tengelyét terhelő helyi és helyközi autóbuszforgalom felszámolhatósága.
A forgalom egységes kezelhetősége (díjszabás, menetrend, járműpark, stb.).
Miskolc második tengelyének egyenrangúvá válása a több, mint száz éve létező kelet-nyugatival.
A vonal mentén területfelértékelődés (több, mint 70km a külső szakaszokkal).
Számottevő javulás a légszennyezettségi mutatókban a járulékos forgalomszervezési változások miatt.
Melléklet:
A vasgyári iparvasút
A vasgyári iparvasutat 1873-ra építették ki az akkor már néhány éve üzemelő és fokozatosan kiépülő Vasmű és a köré települt egyéb ipari cégek kiszolgálására (DIGÉP, Ládi rakodó, Mexikóvölgy). A terület kiválasztása nehézipar számára nem volt szerencsés, a két akkori város, Miskolc és Diósgyőr között, a mai nagyváros kelet-nyugati tengelyének középső harmadában. Már az építésekor is komoly logisztikai nehézségekkel terhelt vállalkozás a működéséhez is jelentős mennyiségű anyag- és áruszállítást igényelt. A kor rendelkezésére álló megoldása a vasút volt. Csakhogy akkor már szabályos vasúti pályát nem lehetett Miskolc teljesen beépült belvárosán átvezetni.Miközben az 1860-as évek végének városvezetősége még lóvasútban gondolkodott, az ország pénzügyminisztere merész javaslattal állt elő:
…az utóbbi tervezetnél tekintetbe veendő, hogy vajon nem lehetne-e az egész vasúti vonalat a városon keresztül az utcák színe alatt mintegy alagútba vezetni, miáltal az utcai forgalomnak akadályoztatása elkerültetnék.”
A belvárost kéregvezetésben „kikerülő” vonal a mai napig újra és újra felbukkan (és vetik el lassan 150 éve ugyanazzal az indokkal, tudniillik képtelenség rá fedezetet teremteni). A gyár más megoldást talált és a várost elkerülő nyomvonalon épült meg a vasút, a földalattit pedig Pesten valósították meg a Milleniumra.
Az iparvasút a gyáron belüli és azon túli vágányokat a vasgyári rendezőpályaudvaron fogja össze, majd innen egy alagút vezet át a Ruzsin-völgybe, lassan délnek fordulva. A pálya az Egyetemvárostól délkeletre felüljárón keresztezi a tapolcai utat, majd megkerüli az Avas déli oldalát (és a mai lakótelepet), végül Hejőcsaba északi végén szintén felüljárón keresztezve a 3-as út Budapest felé vezető szakaszát a miskolci rendezőpályaudvarra vezet. A 7.3km hosszú iparvasút jórészt még ma is beépítetlen területen halad, csupán az avasi lakótelep nyugati, délnyugati széle, Hejőcsaba északi vége és a Tapolcai elágazás átszállóhely található elfogadható közelségben hozzá. Forgalma az utóbbi években alkalomszerűvé vált, az egyébként villamosított vonal betáplálását megszűntették, a ritka tehervonatokat dieselmozdonyok továbbítják. Személyszállítás csak üzemi célra történt (1 Bhv kocsival), a városi közlekedésben az elmúlt időkben egyetlen egyszer, az ún. „taxis-blokád” alatt kapott szerepet.
A város nem feledkezett meg teljesen a kiépített nyomvonalról, a 2001-ben kiadott településszerkezeti terv még mindig számol vele, mint felhasználható erőforrással, de ennél konkrétabb elképzelésről nincs közkézen információ.
A vonal megoldandó (vagy elfogadandó) hiányosságai jelenleg:
Az iparvasút nyugati vége nincs bekapcsolva a város közlekedési rendszerébe, hanem üzemi területen végződik.Két variáció is kínálkozik a vasgyári hurokba való bekötéshez, az egyik a mai villamosvégállomástól keletre, azzal körülbelül egyvonalban építene ki összeköttetést, ennek útjában jelenleg egy épület áll, valamint a gyáron belül hosszabb, kevésbé elzárt szakaszon halad a pálya; vagy a vasgyári temetőnél a ládi rakodó felé haladó (eleddig nyílegyenes, teljesen elzárt, védett) pálya ágazik el észak felé és az Ógyár térnél kapcsolódik a mai villamosvonalhoz, ez azonban a mai, funkció nélkül maradt felüljáró és a mellette álló néhány elhagyott ipari rom szanálását teszi szükségessé.
A pálya nagy része egyvágányú, kétvágányúvá átépítése elfogadhatatlanul költséges, néhol szinte megoldhatatlan.Ezzel a problémával érdemben nem lehet sokat kezdeni, az alagút gyári bejáratától a Tapolcai elágazásig egy vagy két kitérő építhető csupán. Amennyiben azonban kihasználjuk a pálya fizikai elhatároltságát és lakott területen kívüli futását, valamint az egyébként is szükséges felújítást is megfelelően végzik, egy korszerű villamosjármű 70-80km/h sebességet is elérhet rajta, így kevesebb, mint 3 perc alatt teljesíthet egy-egy egyvágányú szakaszt, 6 perces, városi forgalomban elfogadható követést lehetővé téve.
A Tiszai pályaudvar csak a MÁV üzemi területén át közeíthető meg, a rendezőpályaudvar és az ózdi vasút vágányainak keresztezésével.A városszerkezeti terv szerint ez az átvezetés megoldható, részben különszintű keresztezéssel.
Az iparvasút nagyvasúti (25kV) rendszerben villamosított.A teherforgalom immár nem igényli ezt, átállítható.
Az iparvasúton a teherszállítás lehetőségét meg kell tartani.Erre az éjszakai üzemszüneti idő rendlekezésre fog állni.
Az iparvasút elkerüli a városi célpontokat, beleértve a belvárost.Ez így van, bár a város nyugati és déli része közt éppenhogy a legrövidebb kapcsolatot biztosítja. Ezen kívül szerepe lehet még abban, hogy Diósgyőrből „gyorsjárati” jelleggel biztosítson kapcsolatot a Tapolcai elágazás és a Tiszai pályaudvar felé, amennyiben a kerülőút ellenére a kevés megálló és a nagy sebesség miatt rövidebb idő alatt ér céljához, mint a mai villamos és buszjáratok. Ehhez szükség lehet még a volt perecesi bányavasút nyomvonalát is felhasználva a Vasgyár és Bulgárföld közt is pályát építeni, így a Diósgyőr felől érkező „gyorsvillamos” már csak a Vasgyárnál, az Egyetemváros mellett, Hejőcsabán (felüljáró) és a Tapolcai elágazásnál állna meg a Tiszai pályaudvarig (ugyanez a gyors 101-es busszal is hét köztes megálló).
Megvalósítása esetén a mai villamosvonal fő feladata a miskolci belváros és a város nyugati részének összekötése lenne, így a sétálóutca már nem jelentene kéregvezetésben leküzdendő lassító akadályt, hanem jelen formájában megfelelő célpont lenne, mind nyugat, mind kelet felől; a belvárost kelet-nyugat, illetve dél-nyugat irányban átszelő forgalom egy része pedig gyorsabb és jobb kiszolgálást nyerve innen elterelődne az iparvasútra.
Related
12 Responses
Zseniális ötlet. A Kelet-Nyugati tengelyt már sikerült tönkre tenni a villamospálya konzerválásával (ahelyett, hogy trolivonal létesült volna-az is kötöttpályás). Az Észak-Déli tengelyre már korábban is készültek trolibuszos tervek.
Eredmény: a Győri-kapu közlekedése amúgy is egy káosz, ha lehal a villamos, akkor megáll az élet. A javasolt villamosvonallal az utak korlátozása, ellehetetlenítése végképp „megoldja a kérdést”. Elkerülő útként autópályára hivatkozni pedig a hozzáértés teljes hiányát jelzi. Egy ilyen szakaz volt-az is fizetős lett.
az illető tett bele munkát és számításokat. az a baj a fidesz miskolcon olyan dilettáns mint te, és csak arra gondol (magára) hogy autóval milyen nehéz lesz a forgalomban. de az emberek ÉRTELMES JÖVŐRE IS GONDOLÓ KÖRNYEZETBARÁT 90%-a tömegközlekedést használ.
remélem a tisza elmos titeket, az agyatokat pedig kimossa.
nincs rátok szükség csak kárt okoztok.
Drága Zseni Polgártárs! Sem fideszes, sem dilettáns nem vagyok. De sötétzöld sem. Továbbá javaslom, hogy tömegközlekedj minden nap Diósgyőrből az Egyetemvárosba.
És ha tudnál olvasni, akkor látnád, hogy a TROLIBUSZOS megoldást javasoltam.
április 1 tréfa? azért mellékelték a megállókat és az útvonalat méterre pontosan? zsenike ez kb féléves munka, neked meg csak egy tréfa, hollósy bandy szint
Ja. Pupák előkotort az internet szemétdombjáról egy ostoba önjelölt megváltó által innen-onnan összeolvasott dolgokon alapuló katyvaszt. Úlj vissza, te se vagy épeszű
„Az ART-re jó magyar szakkifejezés nem igazán létezik, hiszen a jármű a következő tulajdonságokkal rendelkezik: gumikerekei vannak tehát busz. Sok csuklója és ajtaja van, valamint két végén vezetőállása, szóval villamos. Néhánynak típusnak van áramszedője is, tehát trolibusz.
De igazából mi értelme van ennek a járműnek?
A járműkategória kritikusai szerint tulajdonképpen az autóbusz újrafeltalálásáról beszélünk, de a kép a valóságban azért ennél árnyaltabb. A típus igenis helyettesítheti ideiglenesen a különböző kötöttpályás járműveket, azonban az infrastruktúra kiépítését hosszú távon nem lehet ezzel a megoldással elbliccelni. A jelenlegi szabályozási környezet egyértelműen nem teszi lehetővé az önvezetést, a nagy hossza miatt a jármű pedig kizárólag pályán (praktikusan buszsávban) közlekedhet biztonságosan. A gumikerekek miatt a karbantartás is nehézkesebb, a tervezési élettartam rövidebb és a túlterhelésre is érzékenyebbek a járművek, egy esetleges defektről nem is beszélve.
Komoly előny viszont, hogy nagy kapacitás elérhető és a pálya kialakítása is lényegesen egyszerűbb egy villamosénál. Az utaskapacitás sokkal nagyobb a buszokénál, a kínai vállalat szerint a négykocsis egység 420 utas szállítására képes. Azért ezt a számot is érdemes helyén kezelni, hiszen azzal 7 fő/m2-es esettel számolták, ami a régi szovjet metrószerelvényekre megadott 1400 fő feletti kapacitásadatát is eredményezte.
Összegezve, a CRRC koncepciójának valószínűleg lenne helye Budapesten, kifejezetten a metróvonallal nem rendelkező, de nagy lélekszámú lakótelepek kiszolgálására vagy gyors reptéri transzferre lehetne kísérletezni velük, viszont érdemes fejben tartani, hogy ezek a járművek hosszú távon nem alkalmasak a hagyományos kötöttpályás kapcsolatok kiváltására.”
Nyugodj már le! Az új Repülőtér és az új cementpolimer gyár között fog közlekedni a gumikerekes villamos. Miskolc erre fejlődik. A tiszai-diógyőr vonal már ócska.
„Bár a buszok hajtásláncával kapcsolatos paramétereket nem tették közzé, annyi bizonyos, hogy teljesen akkumulátor-technológiás e-buszokról van szó. A Van Hool-nak már hét éve szerepel a kínálatában ez az opció. Az elektromos Exqui.City hajtásáról 160-320 kW teljesítményű villanymotor gondoskodik, amely a 215 kWh kapacitású lítiumion akkumulátorcsomagból nyeri az energiát. Érdekesség, hogy a buszok töltését jelenleg még kevésbé elterjedt módon, az aszfaltba épített indukciós töltőkkel fogják végezni, amelyet a francia Alstom fejlesztett ki és amit már nagy sikerrel alkalmaznak egy nizzai villamosvonalnál. ( Az elektromos Exqui.City-ket hajtásláncát pedig a Kiepe fogja szállítani).
Párizsban, illetve környékén legalább 56 darab ilyen „gumikerekű villamos” állhat forgalomba a közeljövően az újonnan létrejövő T Zen 4 és T Zen 5-ös vonalakon. Előbbi a Viry-Chatillon, illetve a Corbeil-Essonnes települések között fog utasokat szállítani, utóbbi pedig Párizs 13. kerületét és Choisy-le-Roi via Ivry-sur-Seine települést köti össze. A Van Hool eddig több mint 300 darab Exqui.City autóbuszt értékesített Európában, legutóbb egy svéd város, Malmö vett ilyen dupla csuklós buszokat.”
12 Responses
Zseniális ötlet. A Kelet-Nyugati tengelyt már sikerült tönkre tenni a villamospálya konzerválásával (ahelyett, hogy trolivonal létesült volna-az is kötöttpályás). Az Észak-Déli tengelyre már korábban is készültek trolibuszos tervek.
Eredmény: a Győri-kapu közlekedése amúgy is egy káosz, ha lehal a villamos, akkor megáll az élet. A javasolt villamosvonallal az utak korlátozása, ellehetetlenítése végképp „megoldja a kérdést”. Elkerülő útként autópályára hivatkozni pedig a hozzáértés teljes hiányát jelzi. Egy ilyen szakaz volt-az is fizetős lett.
az illető tett bele munkát és számításokat. az a baj a fidesz miskolcon olyan dilettáns mint te, és csak arra gondol (magára) hogy autóval milyen nehéz lesz a forgalomban. de az emberek ÉRTELMES JÖVŐRE IS GONDOLÓ KÖRNYEZETBARÁT 90%-a tömegközlekedést használ.
remélem a tisza elmos titeket, az agyatokat pedig kimossa.
nincs rátok szükség csak kárt okoztok.
Drága Zseni Polgártárs! Sem fideszes, sem dilettáns nem vagyok. De sötétzöld sem. Továbbá javaslom, hogy tömegközlekedj minden nap Diósgyőrből az Egyetemvárosba.
És ha tudnál olvasni, akkor látnád, hogy a TROLIBUSZOS megoldást javasoltam.
De akár csendben is maradhattál volna, mert annyit értesz ehhez, mint fingós kurva a kocsikenőcshöz.
a térképmelléklet nem letölthető, svg viewer már 10 éve nem támogatott…
április 1-i tréfa
Pontosan, de a hírnök olvasóinak 90%-a annyira hülye, hogy ez fel se tűnik nekik
hogy fellélegeztél bandyka hogy nem kell dolgozni, már megijedtél hogy komoly mi?
április 1 tréfa? azért mellékelték a megállókat és az útvonalat méterre pontosan? zsenike ez kb féléves munka, neked meg csak egy tréfa, hollósy bandy szint
Ja. Pupák előkotort az internet szemétdombjáról egy ostoba önjelölt megváltó által innen-onnan összeolvasott dolgokon alapuló katyvaszt. Úlj vissza, te se vagy épeszű
Csak nem a KarácsonyGergőBudapestről?
„Az ART-re jó magyar szakkifejezés nem igazán létezik, hiszen a jármű a következő tulajdonságokkal rendelkezik: gumikerekei vannak tehát busz. Sok csuklója és ajtaja van, valamint két végén vezetőállása, szóval villamos. Néhánynak típusnak van áramszedője is, tehát trolibusz.
De igazából mi értelme van ennek a járműnek?
A járműkategória kritikusai szerint tulajdonképpen az autóbusz újrafeltalálásáról beszélünk, de a kép a valóságban azért ennél árnyaltabb. A típus igenis helyettesítheti ideiglenesen a különböző kötöttpályás járműveket, azonban az infrastruktúra kiépítését hosszú távon nem lehet ezzel a megoldással elbliccelni. A jelenlegi szabályozási környezet egyértelműen nem teszi lehetővé az önvezetést, a nagy hossza miatt a jármű pedig kizárólag pályán (praktikusan buszsávban) közlekedhet biztonságosan. A gumikerekek miatt a karbantartás is nehézkesebb, a tervezési élettartam rövidebb és a túlterhelésre is érzékenyebbek a járművek, egy esetleges defektről nem is beszélve.
Komoly előny viszont, hogy nagy kapacitás elérhető és a pálya kialakítása is lényegesen egyszerűbb egy villamosénál. Az utaskapacitás sokkal nagyobb a buszokénál, a kínai vállalat szerint a négykocsis egység 420 utas szállítására képes. Azért ezt a számot is érdemes helyén kezelni, hiszen azzal 7 fő/m2-es esettel számolták, ami a régi szovjet metrószerelvényekre megadott 1400 fő feletti kapacitásadatát is eredményezte.
Összegezve, a CRRC koncepciójának valószínűleg lenne helye Budapesten, kifejezetten a metróvonallal nem rendelkező, de nagy lélekszámú lakótelepek kiszolgálására vagy gyors reptéri transzferre lehetne kísérletezni velük, viszont érdemes fejben tartani, hogy ezek a járművek hosszú távon nem alkalmasak a hagyományos kötöttpályás kapcsolatok kiváltására.”
Nyugodj már le! Az új Repülőtér és az új cementpolimer gyár között fog közlekedni a gumikerekes villamos. Miskolc erre fejlődik. A tiszai-diógyőr vonal már ócska.
„Bár a buszok hajtásláncával kapcsolatos paramétereket nem tették közzé, annyi bizonyos, hogy teljesen akkumulátor-technológiás e-buszokról van szó. A Van Hool-nak már hét éve szerepel a kínálatában ez az opció. Az elektromos Exqui.City hajtásáról 160-320 kW teljesítményű villanymotor gondoskodik, amely a 215 kWh kapacitású lítiumion akkumulátorcsomagból nyeri az energiát. Érdekesség, hogy a buszok töltését jelenleg még kevésbé elterjedt módon, az aszfaltba épített indukciós töltőkkel fogják végezni, amelyet a francia Alstom fejlesztett ki és amit már nagy sikerrel alkalmaznak egy nizzai villamosvonalnál. ( Az elektromos Exqui.City-ket hajtásláncát pedig a Kiepe fogja szállítani).
Párizsban, illetve környékén legalább 56 darab ilyen „gumikerekű villamos” állhat forgalomba a közeljövően az újonnan létrejövő T Zen 4 és T Zen 5-ös vonalakon. Előbbi a Viry-Chatillon, illetve a Corbeil-Essonnes települések között fog utasokat szállítani, utóbbi pedig Párizs 13. kerületét és Choisy-le-Roi via Ivry-sur-Seine települést köti össze. A Van Hool eddig több mint 300 darab Exqui.City autóbuszt értékesített Európában, legutóbb egy svéd város, Malmö vett ilyen dupla csuklós buszokat.”