Fülke: így tör világuralomra Kína – hogyan működik a soft power?
Törékeny világrendünk hatalmas forró pontján számtalan hatalmi érdek ér össze helyi sérelmekkel, Afrikában pedig Kína most a legnagyobb kavarógép. Vörös Zoltán Kína-kutatóval és Tarrósy István Afrika-kutatóval, a Pécsi Tudományegyetem oktatóival Lenthár Balázs történész és Kacskovics Mihály Béla beszélgetett.
Nem fogják megdönteni az Egyesült Államokat, de nem is akarják. Csupán találtak néhány olyan területet a világban, ahonnan a Nyugat vagy kiszorult, vagy csupán némi ösztökélésre vár, hogy hazatakarodjon. Kína, miközben súlyos belső problémákkal is küzd, benyomult Afrikába, és megtanulta, hogy miközben magát építi ott, segítsen a helyieknek is – hogy őket ne akarják hazatakarítani.
Afrikában viszont nem csak ők vannak ott: az Egyesült Államok prioritási listáján ugyan alacsonyan áll a kontinens, de nem felejtették el, az egykori gyarmatosítók még jelen vannak, feltűnt Törökország, Oroszország pedig évtizedek óta helyezkedik. Kacskovics Mihály Béla és Lenthár Balázs Vörös Zoltánnal és Tarrósy Istvánnal mutatta be, hogyan fonja Kína maga köré a világot.
Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, SoundCloud, YouTube.
Vagy iratkozzon fel a Fülke csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts.
Tartalom:
00:00 Intro
- 01:51 Kína helye a világban – készek kiütni Amerikát?
- 13:25 Új Selyemút, adósságcsapda, soft power – így láncolnák magukhoz a világot
- 24:38 A Kína-paradoxon
- 30:21 Afrika a Nyugat és Kína harcában
- 37:41 Mit akar Kína Afrikában?
- 43:04 Covid, rogyadozó ingatlanpiac – nagyhatalom az összeomlás szélén?
- 52:36 Szövetséges ellenfelek – így ütközik az orosz és a kínai érdek
- 57:10 Egykori és új gyarmattartók – európai, török és kínai érdekek ütközése Afrikában
- 1:04:57 Migráció, háborúk, szétvert országok – ha Kína a stabilitást szereti,
Related

Afrikát most Kína gyarmatosítja, a változatosság kedvéért
A kamera például a fényt a sötét bőrszínhez igazítja, hogy a felvételek szebbek, élettel telibbek legyenek – büszkélkedett a Tecno készülékeket gyártó Transsion cég CNN-nek nyilatkozó alelnöke, Arif Chowdhury. A kínai cég persze korántsem csak az alkalmazkodás jegyében kedveskedik az afrikai vásárlóknak. A kontinens nagy részén a lakosság legfeljebb harmada-negyede…
A nyugati után a kínai hiteleket nyögi Afrika
A Pekingtől felvett kölcsönök miatt pénzügyi csődök sorozata következhet be – írja a párizsi Le Monde. A pekingi Global Times szerint csak a kölcsönösen előnyös kínai-afrikai kapcsolatokat támadják az Egyesült Államok és szövetségesei. Az afrikai államok gazdasága 25 év óta először recesszióba jutott a koronavírus-járvány miatt. Adósságválság fenyeget, mert Afrika…

Kína egy belgiumnyi területet akar Európában
A múlt héten bejelentették, hogy egy kínai cég 100 ezer hektár földet venne Ukrajnában, ami a South China Morning Post szerint néhány év alatt 3 millió hektárra dagadna. A kínaiak eszerint 50 évig művelhetnék a földterületet, növényt termesztenének, és sertést tartanának. Erre a túlnépesedett ország szűkös élelmiszerforrásai miatt lenne szükség. …
Egy válasz
Nyugi van. Feláll a tiszásokból az ukrajnai expediciós hadtest és elhozza az országnak a megbecsülést
ami elrettenti majd Kínát.
Miskolc tele van szépséges markotányos nőkkel. Most megmutatják Magyar Petyának, hogy hol lakik az Úristen.
„Ukrajna megkapta Lenintől Donbaszt, Odesszát, Sztálintól Kelet-Lengyelországot, Kárpátalját, Hruscsovtól Krímet. Aztrán most a ruszkik amit tiudnak visszavesznek. És te meg úgy állítod be mintha ez minden európai ember háborúja lenne.”