„Mindenki annyit ér, amennyije van” – idézte fel Komjáthi Imre MSZP-elnök Lázár János mondatát. A szocialisták szerint ez jól jellemzi az állami monopóliumú szerencsejátékbevételek újraelosztási gyakorlatát is. Az adatbázis mostantól szabadon böngészhető a lottónyertesekmszp.hu oldalon.
Kirívó példák a támogatási rendszerből
A szocialista pártelnök több szembeötlő példát említett:
- az Orbán Viktor lánya és veje érdekszférájába tartozó Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány 3,5 milliárd forintot kapott a Nemzeti Turisztikai Fejlesztési Alapítványon keresztül;
- Bayer Zsolt 40 millió forintot kapott egy mongóliai útifilmre;
- eközben egy árva gyermekeket támogató egyesület mindössze 50 ezer forintot kapott higiéniai eszközökre;
- a mezőkövesdi kórház 100 ezer forintot kapott egy mosógép vásárlására.
„Milyen rendszer az, ahol egy kórháznak mosógépvásárlásra kell kuncsorognia százezer forintért?” – tette fel a kérdést Komjáthi Imre.

Fidesz-közeli vs. közhasznú szervezetek: támogatási arányok
A 2 leginkább kormányközeli szervezet – a Szövetség a Nemzetért Alapítvány és az Alapítvány a Polgári Józsefvárosért – együttesen 472 millió forintot kapott. A Polgárok Háza Kulturális NKft. további 4,5 millió forintjával együtt összesen 476,5 millió forint közvetlen politikai kötődésű támogatást azonosíthatunk.
Ezzel szemben az összes egészségügyi intézmény és alapítvány együttesen körülbelül 160 millió forintot kapott, az oktatási intézmények pedig mindössze néhány millió forintot. A különbség több mint háromszoros a politikai szervezetek javára.

Szerződéstípusok és időbeli eloszlás
A nagyobb, politikai kötődésű támogatások jellemzően szponzorálási szerződésként, míg a kisebb, közhasznú támogatások inkább kötelezettségvállalásként jelentek meg. A jelentősebb politikai támogatások különösen a választási évekhez közeli időszakokban (2018 vége, 2021–2022, 2024 eleje) koncentrálódnak.
A Szövetség a Nemzetért Alapítvány legutóbbi, 80 millió forintos támogatása 2024. május 15-i dátummal szerepel – vagyis már az EP és önkormányzati választási kampány idején.
A lottópénz-elit, avagy a kiemelt kedvezményezettek
Érdemes böngészni a weboldalt, ahol folyamatosan külön minidossziék születnek egyes személyekről, bemutatva, milyen pénzekhez jutottak a Szerencsejáték Zrt. részéről. A linkeken keresztül további részletek tudhatók meg a támogatott szervezetek és projektek működéséről.
A zeneipar támogatottjai
Havasi Balázs bizonyult az egyik legnagyobb kedvezményezettnek: a koncertjeit szervező cége 8 év alatt közel 700 millió forintot kapott. 2020-ban – a járvány idején – egyetlen közönség nélküli koncert 150 millió forintos támogatásban részesült. A dokumentumokból kiderül, hogy a szerződésekből többnyire kihúzták Havasi Balázs nevét, bár egyikben „benne felejtették”.
Pataky Attila 2020 és 2024 között 4 turnéra több mint 370 millió forintot kapott. Pataky Attila közismerten támogatja a kormányt: a Békemeneten Orbán Viktor arcképével ellátott pólóban vonult, koncertjein pedig gyakran tesz politikai állásfoglalásokat.
Tóth Gabi menedzsmentje a választás évében, 2022-ben 35 millió forintot kapott, hogy Erdélyben népszerűsítse a lottót – annak ellenére, hogy ott nem árusítják a Szerencsejáték Zrt. termékeit. Egy évvel később újabb 30 millió forintot kapott turnétámogatásként.
Kormányközeli vállalkozások és családtagok
Az Orbán Ráhel és Tiborcz István érdekszférájába tartozó Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány (MTSZA) több mint 3 milliárd forintot kapott a Szerencsejáték Zrt.-től, hivatalosan turisztikai kiadványokra.
A Magyar Turisztikai Ügynökség által létrehozott alapítvány működteti az idegenforgalmi és vendéglátási turisztikai minősítési rendszert. A kuratóriumban több, az Orbán családhoz közeli személyt találunk: Könnyid László, az MTÜ vezérigazgató-helyettese Orbán Ráhellel együtt dolgozott Magyarország országmárkáján; Somlyai Zoltán, a Kempinski Hotel korábbi vezetője (ahol Orbán Ráhel is dolgozott), jelenleg Tiborcz István szállodamenedzsmentjének vezetője; és 2021-ig ott volt még Vitézy Dávid is, a kormányfő tágabb családjának tagja. Az MTSZA 2020-ban felvásárolta a We Love Budapest Kft.-t, amely havi 600 ezer egyedi látogatóval és jelentős közösségi média jelenléttel rendelkezik a We Love Budapest és a We Love Balaton oldalakon keresztül. (Korábbi tulajdonosa az a Száraz István volt, aki Matolcsy Ádám jóbarátja, és a nemrég kirobbant MNB-s alapítványok botránya kapcsán is gyakran előkerül a neve.)
Szijjártó Péter külügyminiszter sógora, Őry Tamás Attila autóversenyzésre szakosodott cége, a Truck Race Promotion Hungary 170 millió forintos támogatásban részesült. Később a külügyminiszter húga is beszállt a vállalkozásba.
Rogán-Gáll Cecília és Sarka Kata üzleti vállalkozásai is jelentős támogatásokban részesültek. A propagandaminiszter korábbi feleségének, valamint a fideszes és állami rendezvényeken alkalmazott Valton Security kisebbségi tulajdonosának, Bessenyei István feleségének közös cége 2019-ben megszerezte a Fitbalance sportexpó többségi tulajdonát is. A felvásárlás után a korábban üzletileg is életképes rendezvény hirtelen állami hátszelet kapott: támogatóként a Szerencsejáték Zrt. mellett megjelent az MVM és az Antenna Hungária is, partnerként pedig felsorakozott az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Magyar Olimpiai Bizottság. A MÁV ráadásul féláron kínálja a vonatjegyeket azoknak, akik vidékről érkeznek a budapesti rendezvényre.
A FemCafé magazin 5 év alatt 200 millió forintot, a közös tulajdonukban lévő Fitbalance Aréna pedig 270 millió forintot kapott – miközben a magazin kiadója, a Sarka Kata férje tulajdonában lévő Netrise Hungary Kft. több milliárd forintot vett ki a cégből.
Politikai háttérrel rendelkező szervezetek és személyek
Bayer Zsolt 40 millió forintot kapott Mongóliáról szóló filmsorozatára, azzal az indoklással, hogy a sorozat „ösztönző hatással lehet a Szerencsejáték Zrt. termékeinek vásárlására”.
A Civil Összefogás Fórum (CÖF) és vezetője, Csizmadia László 5 év alatt közel 300 millió forintot kapott a Szerencsejáték-csoporttól, azzal az indoklással, hogy rendezvényeik lottózásra ösztönzik az embereket. Mindeközben az adó 1 százalékos felajánlásokból alig 2 millió forintot tudott összegyűjteni a Békemeneteket is szervező kormányközeli álcivil szervezet.
Lezsák Sándor lakitelki népfőiskolája, amely fennállása óta több mint 20 milliárd forint állami támogatást kapott, a Szerencsejáték Zrt.-től további 45 millió forintot kapott 2 év alatt. A szerződéseket Zsiga Marcell írta alá, aki korábban a parlamenti frakcióban Lezsák Sándor beosztottja volt, és arról híresült el, hogy 2012-ben miskolci képviselőként a házához tükörsima aszfaltfelületet varázsoltak mintegy száz méter hosszú szakaszon, de talán még ismertebb az a nyilatkozata, amely szerint havi 47 ezer forintból meg lehet élni, ami már 2012-ben sem volt különösebben nagy összeg.
Sport és rendezvények támogatása
Weöres Szabolcs vitorlázó a Vendée Globe földkerülő szólóversenyen való indulásra közel félmilliárd forintot kapott annak ellenére, hogy a versenyt a táv negyedénél feladta. Korábbi mentora, Fa Nándor szerint „visszaélt a szponzorok bizalmával”.
Viszkei András, aki korábban turisztikai beruházásokra már milliárdos támogatásokban részesült, további 40 millió forintot kapott a Zöldszalag Regatta elektromoshajó-találkozó megrendezésére.
Egyéb „érdekes” támogatások
Böszörményi-Nagy Gergely vállalkozásai – a Design Terminal és a Brain Bar – összesen 8 millió forintot kaptak, bár ez csupán töredéke annak az összegnek, amit más állami forrásokból nyertek. Böszörményi-Nagy Gergely a MOME-t irányító kuratórium elnöke. A kuratórium ellen a diákok sikeresen lázadtak fel az év elején.
Balogh Sándor, aki több száz milliós adócsalás miatt nemzetközi elfogatóparancs hatálya alatt áll, 7 különböző szervezet nevében összesen 20 szerződést kötött a Szerencsejáték Zrt.-vel, közel 100 millió forint értékben. Figyelemre méltó egybeesés, hogy a Szerencsejáték Zrt. élén a közelmúltig Balogh Sándor volt felesége, Mager Andrea állt, aki március eleje óta a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsában folytatja karrierjét.
Tardi Tamás Ákos, a Fidelitas egykori alelnöke, később Somogy megyei közgyűlési alelnök a Jövő Uniója Alapítványon keresztül jutott jelentős támogatásokhoz, hivatalosan rászoruló gyermekek támogatására hivatkozva.
Guba a gubához
Az MSZP által nyilvánosságra hozott adatok egy sajátos támogatási rendszert körvonalaznak, amelyben a kormányhoz és a Fideszhez közel álló személyek és szervezetek felülreprezentáltak a közpénzek elosztásánál. Míg kórházak és iskolák alapítványai szerény összegekkel kénytelenek beérni, addig politikai lojalitás alapján százmilliók, esetenként milliárdok találnak gazdára az állami szerencsejáték bevételeiből.
Ahogy a Bëlga együttes találóan megfogalmazza:
„Ha megnyerem, veszek egy bármit akárhol. Kint leszünk végre a kakából.”
Csak éppen az adatok szerint úgy tűnik, hogy a szerencse ritkán jelenik meg az arra valóban rászorulóknál, miközben a kormányhoz közel állók következetesen „kihúzzák a nyertes számokat”.
Bár a Szerencsejáték Zrt. az egyik legnagyobb a támogatásokat osztó állami vállalatok közül, nem az egyetlen ilyen állami szervezet.
Fotók: Karancsi-Albert Rudolf
Egy válasz
Pataky Attila sorsát élete végével 1997-ben végrehajtotta, utána tort ült Mary Zsuzsáékkal, meg a Feketevonat cigányságával kezdve az összes Időjelek zenész cigánya mellett a Rákóczi tér cigányaival, szőkék miatti nemi gyalázóikkal, a náci kormány kíséreteként, tanítsa érzékenyítése után a kormányát arra, hogy ne lopjanak.