Titok. Jim Morrison és miskolci Népkert

Val Kilmer után a vásznon látott jónéhány alakításának emléke fennmarad, de talán művészileg legtöbbre az 1991-es műalkotásban nyújtott játékát becsülhetjük. Oliver Stone rendezése az 1960-as évek emblematikus rockegyüttesének történetét dolgozza fel, de – nem véletlenül – a korszakos egyéniséget jelentő frontemberre koncentrál: az énekesre, Jim Morrisonra. Az ő szerepére kérték fel Val Kilmert.

Miként a Wikipedia szócikke írja: „a film Morrisont a hatvanas évek rock and rolljának és ellenkultúrájának ikonjaként ábrázolja, beleértve Morrison szabadidős drogfogyasztásának, szabad szerelmének, hippi életmódjának, alkoholizmusának, a hallucinogén drogok iránti érdeklődésének és különösen a halál iránti növekvő megszállottságának ábrázolását, amelyet a filmet átszövő szálakként mutat be.” A korabeli kritika dicsérte a színészi alakításokat, különösen Kilmerét. „Val Kilmer hatalmas teljesítményt nyújt a rock egyik legizgalmasabb figurájaként” (Rotten Tomatoes).

Miskolci zenészekkel

info boon.hu

De hogyan köthető mindez a borsodi megyeszékhelyhez? Gondolhatunk arra is, hogy napjainkban is létezik a miskolci zenészekkel is felálló tribute-zenekar, a The Doors Alive, amely a közelmúltban például ausztráliai és új-zélandi fellépéseken járt. Vagy hogy a városi televízióban (előbbiek részvételével) szintén a közelmúltban futott műsor, amelyben a The Doors örökségéről, időtállóságáról, a frontember Jim Morrison megosztó személyiségéről, balhéiról, a sokszor pszichedelikus álomba ringató zenéjük erejéről, kulturális életre gyakorolt hatásáról beszélgettek.

A téma tehát jelen van napjainkban. A Sub Rosa Caféban 2021-ben Morrison halálának 50. évfordulójára készült egy előadás, amelyben Harsányi Attila Jászai Mari-díjas színművész interpretációjában hangzott el az Amerikai ima (An American Prayer).

1997 óta van Jim Morrison-emléke Miskolcnak

Mozisztár, zenészsztár, miskolci emlékmű

A legdirektebb kapcsolat azonban nem más, mint a Miskolc szívében található Jim Morrison-emlékmű. Az 1943-as floridai születésű James Douglas Morrison 1971-ben halt meg, Párizsban, mindössze 27 évesen. Az említett szikla, avagy kő a Népkertben található, a főút közelében, a múzeumépülettel nagyjából átellenben.

És bár nem tudunk róla, hogy akár az énekes örökösei, a Doors többi tagjai, vagy éppen Val Kilmer tudott volna erről a különös kelet-európai mementóról, mindenképp különleges ereklyeként tekinthetünk az emlékhelyre – amelynek keletkezési dátumáról, eredetéről bármilyen hihetetlen, jószerével lehetetlen információhoz jutni, merthogy az internetes keresés nem ad ki semmiféle értékelhető találatot…

Maga a felirat tartalmazza a feltehetően a felállításra utaló 1997-es dátumot. És így szól az idézet:

A tiszta élet megnyugvást hoz – ha érdekel.

A múzeummal szemben áll a népkerti Morrison-emlékkő
A Koffertúrák belvárosi kalandtúrának is egyik állomása lett néhány éve a népkerti emlékmű
Egy koffertúrás leánybúcsús csapat is nyomozott (2019-ben) a menyasszonnyal az élen a Morrison-os miskolci kalandjátékban
Forrás: kofferturak.hu

Még több érdekes cikk a boon.hu oldalán:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Zsófia-kilátó webkamera

Zsófia-kilátó webkamera

Legfrissebb

Friss kommentek

Népszerű