Ha valami felkerül rólad a netre, az örökre szól. El sem hinnéd, miket találhatsz saját magadról, de ha meglátod, lehet, nem is akarsz majd tudni róla. A digitális szolgáltatók rengeteg adatot tárolnak.
Ha eszedbe jutott már, hogy mit tudnak rólad a digitális szolgáltatók, akkor inkább az a kérdés, hogy mit nem? Ma már szinte minden digitális tevékenység nyomot hagy és nemcsak azokon a tartalmakon keresztül, amelyeket tudatosan megosztunk, hanem olyanokon is, amelyekről talán nincs is tudomásunk.

Fotó: Ladóczki Balázs
Miket is tudnak rólunk a digitális szolgáltatók?
A nagy technológiai vállalatok naponta rögzítik kereséseinket, tartózkodási helyünket, fotóinkat, levelezésünket, hangutasításainkat, sőt, néha a napi rutinunkat is.
Ezek az információk egyre részletesebb képet adnak rólunk, gyakran pontosabbat, mint amit saját magunk vissza tudunk idézni.
Szerencsére ma már egyre több szolgáltató biztosít lehetőséget arra, hogy saját digitális adatainkat átnézzük és letölthessük, vagy akár véglegesen törölhessük. Az egyik legismertebb ilyen lehetőség a Google Takeout, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználó hozzáférjen az összes róla tárolt információhoz, rendezett formában.
Adatvédelmi tisztségviselőként számomra a legmegdöbbentőbb nem az, hogy a nagy platformszolgáltatók milyen részletességgel gyűjtenek adatokat, hanem az, hogy a legtöbb embernek erről egyáltalán nincs tudomása
– mondta Kopcsó Balázs technológiai vezető, adatvédelmi tisztségviselő.
Egy ilyen exportált adatcsomag gyakran gigabite-os méretű, és olyan részleteket tartalmaz, amelyeket valószínűleg rengetegen már számon sem tartanak
– tette hozzá.

Mit tartalmazhat az adatcsomag?
A különböző platformok eltérően tárolják és rendezik az adatokat, de az alábbi típusok szinte mindenhol előfordulnak:
- Helyelőzmények (mikor, hol jártunk, mennyi ideig tartózkodtunk ott)
- Keresési előzmények (kulcsszavak, kifejezések dátumok szerint visszakereshetően)
- Hangutasítások és asszisztenshez intézett parancsok
- Videómegtekintések, érdeklődési körök, keresett témák
- Fotók, beleértve a helyadatokat és arcfelismerési mintákat is
- E-mailek, csatolmányok, naptári bejegyzések és fájlok
- Vásárlási előzmények, előfizetések, útvonaltervek és utazások
Ezeket az adatokat a rendszerek gyakran időbélyegekkel, metaadatokkal és statisztikákkal egészítik ki, így évek távlatában is pontosan visszakereshető, mikor mit tettünk online.
Így férhetsz hozzá a saját adataidhoz:
- Lépj be a szolgáltató hivatalos felületére (pl.: Google Takeout: takeout.google.com)
- Válaszd ki, melyik szolgáltatás adataira vagy kíváncsi
- Állítsd be a fileformátumot, majd indítsd el az exportálást
- E-mailben értesítést fogsz kapni, amikor az adatcsomag letölthetővé válik (ez mérettől függően akár több nap is lehet)
Fontos megemlíteni, hogy nem csak a Google, hanem a Meta, az Apple, a Tiktok, a Spotify és más globális szereplők is biztosítanak hasonló lehetőséget.
Kopcsó Balázstól azt is megtudtuk, azért érdemes élni ezzel a lehetőséggel, mert mindenkinek joga van tudni, mit tárolnak róla, így a felhasználó tudatosabban dönthet a adatvédelmi beállításairól.