A bábolnaiak kedden a sajtóból tudták meg, hogy több mint háromezer száj- és körömfájás vírus miatt leölt marha kerül hozzájuk elföldelésre Dunakilitiről és Darnózseliről. Szerdán a helyiek félpályás útlezárással demonstráltak, a Telex beszámolója szerint öt kilométer hosszan álltak a tüntetők autói.

Hogy a marhákat Bábolnára szállítják, azután jelentette be Nagy István agrárminiszter, hogy Jánossomorjára a helyiek és a vezetés ellenkezése miatt nem lehetett eltemetni a marhákat. A váratlan bejelentés a település vezetésének és lakosságának sem tetszett, úgyhogy ugyanazzal próbálkoztak, mint a jánossomorjaiak hétfőn.
A város külterületén a vírus kitörésekor március közepén 1600 fertőzött állatot földeltek el, akkor is utólag szóltak a helyieknek – de arról legalább elvileg a városvezetés tudott. „Előbb a katódgyárat kaptuk meg, aztán meg ezt. Egyiket sem akartuk, egyikről sem kérdeztek meg minket” – mondta lapunknak akkor egy helyi nyugdíjas férfi, akivel helyszíni riportunk során találkoztunk.
A bábolnaiaknak olyannyira nem tetszett a bejelentés, hogy egyesek tojással kezdték el dobálni az egyik tehéntetemeket szállító teherautót, és rohamrendőrök is felsorakoztak. Csakhogy mint kiderült, nem arra az útra szervezték a demonstrációt, amelyen a marhákat szállítják, több teherautó aktívan hordta a kijelölt területre a leölt állatokat. „Azért azt talán meg tudjuk akadályozni, hogy minden leölt egyed ide kerüljön” – mondta a lapnak az egyik helyi.
A kedd esti bejelentés után a bábolnai képviselő testület összeült, és egy határozatban kinyilvánították, „hogy tudomása szerint a bábolnai állatihulla-lerakó megtelt, oda több, a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt elpusztult állatot vinni nem lehet”. A részletes indoklás szerint a tetemek veszélyeztetik az állattartó telepeket, a talajvizet, a helyi arborétumot de a környék megítélését is. Azt is indokolatlannak tartják, hogy 70-80 kilométert utaztassák a leölt állatokat.