Kövér László Monokon járt, Kossuth pedig libsi volt

A nemzeti liberalizmus szellemi és politikai irányzat. Értékrendje a nemzeti kultúra, illetve az általa és benne megfogalmazott történelmi azonosságtudat és hagyomány mellett az európai szabadelvűség eszméihez és tradícióihoz kötődik. A nemzeti liberalizmus – más néven jobboldali liberalizmus – olyan politikai attitűd, amely a 19. században az egyéni szabadság (liberalizmus) és a nemzeti szuverenitás (nacionalizmus) törekvésében alakult ki. A szociálliberalizmussal szemben a nemzeti liberalizmus konzervatívabb. Különösen Németországban nyert politikai jelentőséget, mert a többi európai állam a nagyobb liberális pártok által már befejezte nemzetépítési folyamatát, míg a német kérdés a 20. századig nyitott maradt.
Klasszikus magyar képviselői Kossuth Lajos, Eötvös József, Deák Ferenc, Bibó István, Tisza István; a kisgazda politikusok közül Kovács Béla és Nagy Ferenc.
A házelnök Koncz Zsófiával, a térség fideszes országgyűlési képviselőjével együtt adta át a felújított Kossuth-emlékházat, valamint az ahhoz tartozó állandó kiállítást április 11-én, Monokon. A politikus emellett az átadó ünnepségen önálló magyar közpénzről, szabadságról, függetlenségről és Brüsszelről beszélt.
Kövér László úgy fogalmazott, 1848 nemzedéke hétköznapi polgárokból történelmi hősöket, feudális társadalomból modern nemzetet és birodalmi alávetettségből független magyar államot teremtett. Azt mondta, a reformkor és a forradalom legjobbjai közül sokan, sokat tettek ezen célok elérésért, de senki nem tett többet, mint a 19. századi, nemzeti reálpolitika megalapítója és vezetője, Kossuth Lajos.
Hozzátette: a magyar történelemben a reálpolitika zsinórmértéke Bethlen Gábor fejedelem óta az, hogy “nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet“. Kossuth pedig nemcsak azt tette meg, amit lehetett, hanem azt is, amit kellett.
Az államférfit idézve úgy fogalmazott: “képesek legyünk nemcsak a meglévőből, hanem a lehetségesből kiindulni”. Önálló magyar közpénz, cselekvőképes magyar közhatalom és harcképes magyar honvédség – 1848-ban ezen három, egymást feltételező és kiegészítő dolog megteremtése volt a cél.
“Ez volt az, amit akkor mindenáron meg kellett tenni. Legitim és cselekvőképes magyar közhatalom nélkül ugyanis nincs önálló magyar közpénz, magyar pénzügyi háttér nélkül nincs magyar haderő, pénz és haderő hiányában viszont nem cselekvőképes és nem életképes a magyar közhatalom, azaz a felelős kormány” – mondta Kövér László az átadó ünnepségen.
Az Országgyűlés elnöke kijelentette, úgy tarthatjuk nyitva a jövendő ajtaját, ha Kossuthnak és nemzedékékének példájából hitet és erőt merítve, a nemzeti realizmus jegyében továbbmegyünk azon az úton, amire 2010-ben léptünk rá. Azt mondta, ekkor helyre “kellett” állítani a magyar állam cselekvőképességét, “mi magyarok pedig szavazatainkkal közösen megtettük, amit kellett”.
Kövér László beszédében “emlékeztette” a jelenlévőket, hogy 2011-ben új alaptörvényt “kellett” alkotni az állam újjáépítéséhez és a nemzet megerősítéséhez, 2015-ben pedig meg kellett állítani az országra zúduló és a társadalmat veszélyetető illegális migrációt, 2022-ben pedig távol kellett tartani Magyarországot egy érdekeinktől idegen háborútól. Azt mondta, ezekben az esetekben is “mi magyarok, közösen megtettük, amit kellett.”
A házelnök hozzátette: immár másfél évtizede a kossuthi reálpolitika jegyében állunk ellen egy új, most éppen Brüsszelben székelő birodalom egyszerre alattomos és agresszív hódoltatási törekvéseinek.
Koncz Zsófia, a térség fideszes országgyűlési képviselője az avatóünnepségen arról beszélt, az itt születetteknek óriási példakép Kossuth Lajos, és mindenki büszke arra, hogy a térségből származik.
Azt mondta, ahogyan Kossuth gondolkodott a magyar szabadságról és függetlenségről, annak meg kell határoznia a mindennapjainkat, és tovább kell vinni a mindennapokban Kossuth gondolatait, szellemiségét és örök szabadságvágyát.
7 Responses
„Egészségügyi államtitkár: „Magyar Péter megbízói egyértelműen külföldiek, ő Brüsszel embere, külföldi érdekeket szolgál”
Magyar Péter pont azokban a kórházakban kampányol, ahol az EU-s források visszatartása miatt nem tudnak megvalósulni a tervezett fejlesztések.”
A Jelen mocskos libsijei nem Kossuth szellemi örökösei.
Ne fáradj!
Ócska bolsi trükk. Innen lopta a baltás:
„Beszélő
43. szám, Évfolyam 5, Szám 47 » Vita
A nemzeti liberalizmus válsága
Pomogáts Béla
Nyomtatóbarát változatNyomtatóbarát változat
Molnár Gusztáv gondolatmozdító írást közölt: áttekintve az utóbbi hónapok politikai eseményeit, a liberális és a konzervatív politikai pártok koalícióját javasolja, szemben egy őszerinte a „levegőben lógó” liberális-baloldali összefogással. Jó alkalom ez arra, hogy számot vessünk az úgynevezett „nemzeti liberalizmus” mint eszmei áramlat és politikai csoportosulás helyzetével és esélyeivel. Arra a szellemi és politikai irányzatra gondolok, amelynek értékrendje a nemzeti kultúra, illetve az általa és benne megfogalmazott történelmi azonosságtudatra és hagyományra, valamint az európai szabadelvűség eszméire és tradíciójára épül. Ennek a nemzeti liberalizmusnak voltak klasszikus képviselői a távolabbi múltban, például Kossuth Lajos, Eötvös József és Deák Ferenc, a közelebbiben pedig Bibó István mellett néhány kisgazda-politikus, mint Kovács Béla és Nagy Ferenc.
Nos, miként alakult a nemzeti liberálisok útja és helyzete az elmúlt esztendőkben, a hazai politikai térkép többszörös átrendeződése során? A nemzeti liberálisok eredetileg a Magyar Demokrata Fórumban gyülekeztek: olyan történészekre, politológusokra gondolok, mint Kiss Gy. Csaba, Elek István vagy éppen Molnár Gusztáv, sőt a magam részéről közéjük sorolnám Antall Józsefet, Jeszenszky Gézát, Katona Tamást, Kulin Ferencet és Szabó Ivánt is. Maga a Fórum is részben a nemzeti liberális eszmékkel határozta meg saját politikai arculatát, és az önmagáról rajzolt politikai portréban erős vonásokkal emelte ki a nemzeti liberális hagyományokat…”
„2018. december. 18.
Leöntötték a Kossuth-szobrot
hvg.hu
Nagyon kiakadt a Steindl Imre program igazgatója. Wachsler Tamás egy rövid Facebook-bejegyzésben írta meg, minek tartja azokat, akik szerinte megrongálták a Parlament melletti Kossuth szobrot.
CSŐCSELÉK-majmoló
Ennyit a kőbaltás címadásról
Kossuth Olaszliszkán született, nagymamájéknál.
„Kossuth-ház
Ma is közhit, hogy Kossuth Lajos itt született, Olaszliszkán 1802. szeptember 19-én.
Abban az időben az olaszliszkai polgármester Kossuth anyai nagyapja, Wéber András volt, édesapja, László pedig a monoki Andrássy család uradalmi ügyvédje. Szájhagyomány szerint Wéber Sarolta (akkori polgármesterünk lánya) szülei házában hozta világra Lajos gyermeküket.
A barokk eredetű Kossuth-ház falán tábla is őrzi ennek az emlékét.”
Kossuth Lajos anno Turinból, na Torinó városából írt levelében így!
„Én Monokon születtem, amott a szerencsi hegy tövében, ahol Árpád a honalapítás első áldomását megüllötte.”