Magyarországon a Zempléni-hegységben és a Tiszaháton, valamint a Balatontól délre, Somogyban él keresztes vipera, de a legtöbbjük a Zemplénben található. A hüllő toxinjai marás esetén komolyabb tünetekhez, szélsőséges esetben halálhoz is vezethetnek. Tóth Kornél évekig keresgélte őket és járt utánuk naphosszat, most válogatás videót készített róluk.

Az elmúlt években fordult már elő keresztes vipera marással járó incidens a Zemplénben
Az egyik leghíresebb talán Csanád esete volt, aki elmondása szerint nem provokálta az állatot, sőt elsőre azt hitte, meg sem marta. Nem érezte a fájdalmat. Az incidenst követően azonban gyors ütemben súlyosbodtak a testi tünetei, emiatt pánikba esett, mert nem tudta mi fog történni vele. A sziklamászással foglalkozó férfi ezúttal is szenvedélyének hódolt a Zemplénben, ami egy májusi napon történt, arra nem volt felkészülve.
A keresztes vipera rendkívül ritka és rejtőzködő állat, szakemberek szerint is kivételes szerencse, ha valaki megpillantja a vadonban. A sziklamászó egy esést követően az avarban landolt és ezután kezdődött a kálvária. A gyorsan rosszabbodó tünetek között volt:
- a hang elvesztése,
- a magas pulzus,
- az általános rosszullét,
- a harapás helyén érzett fájdalom,
- a hányás, hányinger.
„Irodalmi gyakoriságú” a keresztes vipera harapásos eset
Miskolcon összefutottak az orvosok és a nővérek: mint mondták, a kígyómarás „irodalmi gyakoriságú” Magyarországon, vagyis nemigen találkoztak még ilyesmivel – írta a 24.hu. A sürgősségire került, ahol eldöntötték, hogy nem kap ellenszérumot, mert nem annyira súlyos az állapota, hanem a tüneteket kezelték. Antibiotikumot kapott, a harapás helyét jegelték, és intravénásan adagoltak kalciumot. A szerencsétlenül járt férfi nem hibáztatja a viperát, még úgy sem, hogy hat hónapig tartott a teljes felépülés.
Legutóbb 2001-ben történt Magyarországon halálos kimenetelű viperamarás, ahol azonban több tényező együttállása okozta a tragédiát.
Még több érdekes írás a boon.hu oldaláról: