Felújított, erkélye is van, nem is kicsi, na meg a budai oldalon van.

Ha soknak tűnt az egymilliós fővárosi négyzetméterár, akkor van egy rossz hírünk: bőven van feljebb, egy 65 nm-es használt, panellakást a XI. kerületben nemrég 99 millió forintért adtak el.

A hetedik emeleti felújított lakásnak egy étkezős nappalija és két hálószobája van, emellé berendezett és vadonatúj, gépesített, IKEA-s konyhával dobták piacra. Egy kis erkélye is van. A Duna House Mirage egy tiktokos videót készített a lakásról, így meg lehet nézni, mi került 99 millió forintba.

Watch on TikTok

A Duna House hétfőn közölte, hogy egyik kerületben sem kínálnak már 1 milliós négyzetméterár alatti új lakásokat Budapesten, de a használt lakásoknál is átléptük már az egymilliós átlag-négyzetméterárat.

Panellakásokra tavaly átlagosan 42,6 millió forintot költöttek a vevők, az idei első negyedévben ez az összeg 55 millió forint fölé emelkedett. A „slágerlakótelepek” között idén a békásmegyeri a legkeresettebb, itt az átlagos négyzetméterár 40 százalékkal, csaknem 1,2 millió forintra emelkedett az elmúlt negyedévben.

A vevők egyre gyakrabban találkozhatnak 1,2-1,7 millió forintos négyzetméteráron hirdetett, jó vagy lakható állapotú panellakással is, ezeknél azonban a piaci körülmények és a kereslet már nem minden esetben indokolja a drágulás mértékét, így az eladók nagyobb alkura kényszerülhetnek.

Korábban írtuk

 

Gombokért megveheted a Kékedi kastélyt

Egy jobb családi ház áráért kastélyt lehet venni Abaújban, mégsem kell senkinek

kékedi kastély
Vevőre várt a kékedi kastély.
Fotó: BOON

Mintegy félmilliárd forint kikiáltási áron tavaly februárban hirdette meg a kékedi kastélyt, valamint a hozzá tartozó ingóságokat eladásra a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.

boon.hu infó

Reneszánsz várkastélyt emeltettek

A kora középkori idők óta, az írásos forrásokban említett jobbágyfalu – a mai Kéked – területén már állhatott földesúri udvarház, de a jelenlegi kastélyépületet csak a XVII. század első évtizedében alapozta meg a Kékedi (Kékedy) nemesi család. A jelentős birtokkal rendelkező Kékedi középnemesi família akkoriban divatosnak számító reneszánsz várkastélyt emeltetett, vagyis elsősorban már a kényelmi szempontokat helyezte előtérbe. Erre a nagyméretű, de cserépkályhákkal jól befűthető és nagyobb ablakokkal világossá varázsolt lakószobák szolgáltak, míg a földesúr gazdagságát a külső homlokzatok sgraffitós (díszítő eljárás, melyben egymásra felvitt különböző színű festékek vagy vakolatok felső rétegét precízen visszakaparják, kikarcolják, ami által előtűnik a mélyebben fekvő réteg színe) vakolatdíszei és a felső fecskefarkas pártázat motívumai hirdették.

Kékedi kastély: Lőréses fal védelmezte

Természetesen a korszak rossz közbiztonsága megkövetelte a külső védőművek kialakítását is. Az épület sarkait kerek tornyok tagolták, valamint a várkastély udvarát magas lőréses kőfal védelmezte. A legkülső védelmi övezetet egy mély vizesárok jelentette, melyen felvonóhíd ívelt át. Az először felhúzott északi épületszárnyat a későbbi évtizedekben, déli irányban kibővítették egy nagyobb méretű lakótömbbel, amit szögletes olaszbástyákkal oltalmaztak. Ennek ellenére sem számított a jelentősebb ellenálló erejű helyek közé. 1658-ban elhunyt Kékedi Balázs, akinek egyetlen leánya Katalin, az elmagyarosodott eperjesi szász kereskedő család, a Melczerek egyik férfi tagjához ment nőül.

kékedi kastély
Egy emeletes épület a kékedi kastély

A Thököly-féle háború során a kurucok kifosztották a várkastély termeit.

A fékezhetetlen harcosok mindent elvittek, ami mozdítható volt, a pincében megitták a bort, majd elhajtották a falubeli lakosság jószágállományát is. A háborús pusztításokat sokáig nem tudták helyreállítani, még egy 1708-as feljegyzés szerint is az egykor szebb napokat látott épület „puszta és rongyos”.

Kastélyszállóként is üzemelt

1772-ben Melczer Pál elzálogosította tulajdonrészét Ferenc nevű unokaöccse özvegyének. Miután sikerült elegendő pénzt összegyűjtenie földesurának, megkezdődtek az omladozó épületszárnyak helyreállítási munkálatai. Homlokzatát 1863-ban a romantika stílusjegyei szerint átalakították, de alapfalaiban megőrizte az eredeti várkastély elrendezését. 1979-ben történt meg régészeti kutatása és műemlékvédelmi helyreállítása.

Sokáig kastélyszállóként üzemelt, ma már használaton kívül van.

Ez van a kékedi kastélyban 

  • A vizsgált ingatlan tagolódása pince, földszint, emelet.
  • Az épület több bejáraton keresztül közelíthető meg.
  • A főbejáraton keresztül egy társalgó-recepció részbe jutunk.
  • A szintek közötti átjárást a belső lépcsőházon kívül egy külső körlépcső is biztosítja.
  • A pinceszinten található a konyha és kiszolgálóhelyiségei, raktárak, borozó és közösségi helyiségek.
  • A földszinten szobák vizesblokkokkal, étterem, társalgó és tárgyalóhelyiségek kaptak helyet.
  • Az emeleten szintén szobák vizesblokkokkal, valamint közösségi helyiségek kerültek kialakításra.
  • Az épület belső udvaros elrendezésű. Falazata tégla, a külső homlokzata kőporos vakolattal ellátott.
  • Az épület összetett manzárdtetős, cserép héjalással.

Vélemény, hozzászólás?

Bejelentkezve: Névtelen néven. Saját adatlap szerkesztéseKijelentkezés? A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

 


Friss kommentek

Legnépszerűbb

Népszerű